Terug

2018_GR_00512 - PPS-project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', verkoop grondaandelen marktconforme woningen, bergingen, fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen, kantoren en budgetwoningen in fase 2A, basisaktes en verkoopdossier inzake budgetwoningen. - Goedkeuring

Commissie Onderwijs, Personeel en FM
wo 13/06/2018 - 19:00 Gemeenteraadszaal

Samenstelling

Bevoegde schepen

Martine De Regge
2018_GR_00512 - PPS-project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', verkoop grondaandelen marktconforme woningen, bergingen, fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen, kantoren en budgetwoningen in fase 2A, basisaktes en verkoopdossier inzake budgetwoningen. - Goedkeuring 2018_GR_00512 - PPS-project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', verkoop grondaandelen marktconforme woningen, bergingen, fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen, kantoren en budgetwoningen in fase 2A, basisaktes en verkoopdossier inzake budgetwoningen. - Goedkeuring

Motivering

Gekoppelde besluiten

Op basis van welke regels (rechtsgronden) wordt deze beslissing genomen?

  • Het Burgerlijk Wetboek, Boek II en Boek III, titel VI 'Koop';
  • De PPS-overeenkomst tussen de Stad Gent, Tondelier Development nv, Aclagro nv, Breevast nv en Koramic Real Estate nv inzake de ontwikkeling van de Gasmetersite, goedgekeurd door de gemeenteraad van 20 december 2011;
  • De opstalovereenkomst tussen de Stad Gent en nv Tondelier Development inzake de realisatie van het Tondelier-project, goedgekeurd door de gemeeenteraad van 22 oktober 2012.

Regelgeving waaruit blijkt dat het orgaan bevoegd is

  • Het Gemeentedecreet van 15 juli 2005, artikel 57, § 1.

Wat gaat aan deze beslissing vooraf?

Op 20 december 2011 heeft de gemeenteraad goedkeuring verleend aan de PPS-overeenkomst tussen de Stad Gent, Tondelier Development nv, Aclagro nv, Breevast nv en Koramic Real Estate nv, teneinde de Gasmetersite te ontwikkelen.

Op 22 oktober 2012 heeft de gemeenteraad goedkeuring verleend aan de opstalovereenkomst tussen de Stad Gent en Tondelier Development nv, overeenkomstig de boven vermelde PPS-overeenkomst, met de verplichting het Tondelier-project te realiseren.

Het Tondelier-project impliceert de realisatie van een degelijke bodemsanering en van een kwaliteitsvolle woonwijk, zijnde de realisatie en uitgifte van private gebouwen en de bouw en inrichting van de publieke ruimte en plublieke gebouwen in het projectgebied.

Op 13 juni 2013 nam het college van burgemeester en schepenen kennis van het stedenbouwkundig inrichtingsplan Tondelier.

Op 13 februari 2014 werd een verkavelingsvergunning afgeleverd door het college van burgemeester en schepenen voor de Tondelier projectsite.

In fase 2A zullen budgetwoningen, marktconforme woningen, bergingen, fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen en kantoren verkocht worden.

De 48 woningen die zullen gerealiseerd worden in fase 2A zullen opgedeeld worden in 33 'marktconforme woningen' en 15 'budgetwoningen'.

In het kader van het Tondelier - project zijn budgetwoningen en marktconforme woningen telkens een combinatie van een opstal (huis of appartement) en een bijhorend grondaandeel die binnen deze context samen worden verkocht. Hetzelfde geldt voor de andere entiteiten die binnen deze context verkocht zullen worden. 

Voor alle entiteiten die verkocht worden binnen het Tondelier-project is de Stad Gent verkopende partij van de grondaandelen en Tondelier Development nv (of haar rechtverkrijgenden) verkoper van de opstallen, gezien de gesloten PPS-overeenkomst waarin tevens afspraken inzake prijsvorming bepaald werden.

De Stad Gent krijgt 200 EUR/m² (vastgesteld op 1 januari 2010 en te indexeren ingevolge de PPS-overeenkomst Tondelier) voor het grondaandeel dat bij de woningen en de commerciële ruimtes hoort, en 100 EUR/m² (idem vaststelling en indexatie) voor het grondaandeel dat bij de parkeerplaatsen en de terrassen hoort.

Tondelier Development nv (of haar rechtverkrijgenden) staat in voor de verkoop van de marktconforme woningen, de bergingen, de fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, de autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen en de kantoren.

De Stad Gent staat in voor de verkoop van de budgetwoningen en stelt hiertoe een verkoopdossier op met specifieke info over de goederen, de verkoopvoorwaarden alsook een verkoopreglement erop gericht het doelpubliek een kwalitatieve en betaalbare budgetwoning te bieden, en waarbij deze goederen uitsluitend zullen mogen dienen voor eigen bewoning en de verkopende partijen zich de nodige rechten zullen voorbehouden bij overtreding a.d.h.v. een sanctiemechanisme.

Deze budgetwoningen zijn gereserveerd voor alleenstaanden/gezinnen die meer mogen verdienen dan de bovengrens van een sociale koopwoningen maar net niet genoeg verdienen om een passende en kwaliteitsvolle woning te verwerven op de reguliere markt. Kandidaat - kopers voor deze budgetwoningen moeten voldoen aan inschrijvingsvoorwaarden en toewijzingscriteria.

De hierbij bepaalde inschrijvingsvoorwaarden en het sanctiemechanisme gelden tevens voor de resterende budgetwoningen uit fase 1B die nog te koop staan.

In deze fase 2A zijn er 4 budgetwoningen met 1 slaapkamer en 11 budgetwoningen met 2 slaapkamers gelegen in een nieuw te bouwen gebouwencomplex bestaande uit drie gebouwen (lot 4.1: Ganda; lot 4.2: Bavo; lot 4.3: Flora) die elk, binnen een algemene eigendom 'Curia', eveneens als een aparte mede - eigendom zullen bestaan, met een gemeenschappelijke onderliggende verdieping voor bergingen, parkeerplaatsen en fietsstaanplaatsen.

In concreto handelt het over:

appartement A.101, met een woonoppervlakte van 88,8 m², terras van 11,5 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement A.201, met een woonoppervlakte van 89,7 m², terras van 11,5 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement A.301, met een woonoppervlakte van 90,5 m², terras van 12,7 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement A.401, met een woonoppervlakte van 90,5 m², terras van 12,7 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.101, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 32,1 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.102, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen;

appartement B.103, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 21,6 m², berging van 3,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.201, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.202, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen;

appartement B.203, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 5,2 m², berging van 3,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.301, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.302, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen;

appartement B.303, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 5,2 m², berging van 3,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.401, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen;

appartement B.402, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen;

Waarom wordt deze beslissing genomen?

Hiertoe werd een ontwerp van onderhandse overeenkomst opgemaakt met alle lasten en voorwaarden inzake de verkoop van de grondaandelen bij de marktconforme woningen, de bergingen, de fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, de autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen en de kantoren, alsook een soortgelijk ontwerp voor de budgetwoningen, ter goedkeuring voor de leggen aan de gemeenteraad. 

Voor de budgetwoningen werd een verkoopdossier opgemaakt, ter goedkeuring voor te leggen aan de gemeenteraad.

Ook werden ontwerpen van basisaktes opgemaakt voor het op te richten gebouwencomplex, ter goedkeuring voor te leggen aan de gemeenteraad.

Tevens werden overzichtslijsten opgemaakt met oplijsting van te verkopen entiteiten en de respectievelijke quotiteiten en grondprijzen hieraan verbonden.

In het geval de schuld voortvloeiend uit een verkoop niet onmiddellijk (volledig) bij het verlijden van de akte voldaan wordt, is de hypotheekbewaarder - overeenkomstig artikel 35 van de Hypotheekwet - normaal gezien gebonden om van deze openstaande schuldvordering ambtshalve een hypothecaire inschrijving te nemen in zijn registers. Een dergelijke inschrijving biedt de Stad Gent een zekerheid omtrent de latere betaling ervan. Achteraf handlichting bekomen van een dergelijke inschrijving brengt kosten met zich mee.

Gelet op de zekerheid rond de solvabiliteit van de medecontractant wordt voorgesteld om de hypotheekbewaarder van deze specifieke plicht te ontslaan.

Activiteit

AC34725 Juridische beheren, analyseren en rapporteren van de vastgoedcontracten en onteigeningen - FM Vastgoed

Besluit

De commissie onderwijs, personeel en fm legt het volgende voor aan de gemeenteraad:

Artikel 1

Keurt goed, het ontwerp van onderhandse verkoopovereenkomst, met alle lasten en voorwaarden inzake de verkoop van de grondaandelen door de Stad Gent in fase 2A van het project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', voor de marktconforme woningen, de bergingen, de fietsstaanplaatsen/bakfietsstaanplaatsen, de autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen en de kantoren, zijnde delen van perceelnummer 37 B2, 7de afdeling, sectie G, waarbij de Stad Gent 200 EUR/m² (vastgesteld op 1 januari 2010 en te indexeren ingevolge de PPS - overeenkomst Tondelier) krijgt voor het grondaandeel dat bij de marktconforme woningen en de kantoren hoort, en 100 EUR/m² (idem vaststelling en indexatie) voor het grondaandeel dat bij de autostaanplaatsen/motorstaanplaatsen en de terrassen hoort, zoals gevoegd in bijlage en integraal deel uitmakend van dit besluit.

Artikel 2

Keurt goed, het ontwerp van onderhandse verkoopovereenkomst, met alle lasten en voorwaarden inzake de verkoop van de grondaandelen door de Stad Gent in fase 2A van het project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', voor de budgetwoningen, zijnde delen van perceelnummer 37 B2, 7de afdeling, sectie G, waarbij de Stad Gent 200 EUR/m² (vastgesteld op 1 januari 2010 en te indexeren ingevolge de PPS - overeenkomst Tondelier) krijgt voor het grondaandeel dat bij de budgetwoningen hoort, en 100 EUR/m² (idem vaststelling en indexatie) voor het grondaandeel dat bij de terrassen hoort, zoals gevoegd in bijlage en integraal deel uitmakend van dit besluit, waarbij hierbij bepaalde inschrijvingsvoorwaarden en sanctiemechanisme tevens gelden voor de resterende budgetwoningen uit fase 1B,  en waarbij uit fase 2A volgende budgetwoningen zullen verkocht worden:

- appartement A.101, met een woonoppervlakte van 88,8 m², terras van 11,5 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 01, F - 02 en F - 03, mits de totale prijs van 177.185 EUR (exclusief kosten) waarbij 21.883 EUR voor het grondaandeel en 155.302 EUR voor het opstal;

- appartement A.201, met een woonoppervlakte van 89,7 m², terras van 11,5 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 13, F - 14 en F - 15, mits de totale prijs van 178.872 EUR (exclusief kosten) waarbij 22.092 EUR voor het grondaandeel en 156.780 EUR voor het opstal;

- appartement A.301, met een woonoppervlakte van 90,5 m², terras van 12,7 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 25, F - 26 en F - 27, mits de totale prijs van 181.495 EUR (exclusief kosten) waarbij 22.416 EUR voor het grondaandeel en 159.080 EUR voor het opstal;

- appartement A.401, met een woonoppervlakte van 90,5 m², terras van 12,7 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 37, F - 38 en F - 39, mits de totale prijs van 181.495 EUR (exclusief kosten) waarbij 22.416 EUR voor het grondaandeel en 159.080 EUR voor het opstal;

- appartement B.101, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 32,1 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 57, F - 58 en F - 59, mits de totale prijs van 200.048 EUR (exclusief kosten) waarbij 24.707 EUR voor het grondaandeel en 175.341 EUR voor het opstal;

- appartement B.102, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen F - 60 en F - 61, mits de totale prijs van 125.557 EUR (exclusief kosten) waarbij 15.507 EUR voor het grondaandeel en 110.050 EUR voor het opstal;

- appartement B.103, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 21,6 m², berging B - 1.15 en 3 fietsstaanplaatsen F - 62, F - 63 en F - 64, mits de totale prijs van 182.722 EUR (exclusief kosten) waarbij 21.918 EUR voor het grondaandeel en 160.804 EUR voor het opstal;

- appartement B.201, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 65, F - 66 en F - 67, mits de totale prijs van 174.843 EUR (exclusief kosten) waarbij 21.594 EUR voor het grondaandeel en 153.249 EUR voor het opstal;

 - appartement B.202, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen F - 68 en F - 69, mits de totale prijs van 125.557 EUR (exclusief kosten) waarbij 15.507 EUR voor het grondaandeel en 110.050 EUR voor het opstal;

- appartement B.203, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 5,2 m², berging B - 1.16 en 3 fietsstaanplaatsen F - 70, F - 71 en F - 72, mits de totale prijs van 167.356 EUR (exclusief kosten) waarbij 20.020 EUR voor het grondaandeel en 147.336 EUR voor het opstal;

- appartement B.301, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 73, F - 74 en F - 75, mits de totale prijs van 174.843 EUR (exclusief kosten) waarbij 21.594 EUR voor het grondaandeel en 153.249 EUR voor het opstal;

  - appartement B.302, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen F - 76 en F - 77, mits de totale prijs van 125.557 EUR (exclusief kosten) waarbij 15.507 EUR voor het grondaandeel en 110.050 EUR voor het opstal;

- appartement B.303, met een woonoppervlakte van 81,4 m², terrassen van 5 en 5,2 m², berging B - 1.17 en 3 fietsstaanplaatsen F - 78, F - 79 en F - 80, mits de totale prijs van 167.356 EUR (exclusief kosten) waarbij 20.020 EUR voor het grondaandeel en 147.336 EUR voor het opstal;

- appartement B.401, met een woonoppervlakte van 88,2 m², terrassen van 5 en 5,2 m² en 3 fietsstaanplaatsen F - 81, F - 82 en F - 83, mits de totale prijs van 174.843 EUR (exclusief kosten) waarbij 21.594 EUR voor het grondaandeel en 153.249 EUR voor het opstal;

  - appartement B.402, met een woonoppervlakte van 62 m², terras van 10 m² en 2 fietsstaanplaatsen F - 84 en F - 85, mits de totale prijs van 125.557 EUR (exclusief kosten) waarbij 15.507 EUR voor het grondaandeel en 110.050 EUR voor het opstal.

 

Artikel 3

De partijen verklaren uitdrukkelijk de hypotheekbewaarder ervan te ontslaan enige ambtshalve inschrijving te nemen bij de overschrijving van een afschrift van de akten.

Artikel 4

Keurt goed, de 4 basisaktes betreffende het gebouwencomplex in fase 2A van het project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', zoals gevoegd in bijlage en integraal deel uitmakend van dit besluit.

Artikel 5

Keurt goed, het verkoopdossier betreffende de budgetwoningen in fase 2A van het project Herontwikkeling Gasmetersite 'Tondelier', zoals gevoegd in bijlage en integraal deel uitmakend van dit besluit.

Bijlagen

  • Tondelier 2A overeenkomst marktconforme eenheden.pdf
  • Tondelier 2A overeenkomst budgetwoningen.pdf
  • Tondelier 2A basisakte deelvereniging Bavo.doc
  • Tondelier 2A basisakte deelvereniging Flora.doc
  • Tondelier 2A basisakte deelvereniging Ganda.doc
  • Tondelier 2A basisakte hoofdvereniging Curia.doc
  • Tondelier 2A plannen 4.1 Ganda.pdf
  • Tondelier 2A plannen 4.2 Bavo.pdf
  • Tondelier 2A plannen 4.3 Flora.pdf
  • Tondelier 2A quotiteiten.pdf
  • Tondelier 2A financiele bijlage.docx
  • Tondelier 2A verkoopdossier budgetwoningen.docx